Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? (2020)

3
929

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? gibi aramaların sık yapıldığını biliyoruz, aslında bu durum ile karşı karşıya gelen bir çok insan var ve inanın can sıkıcı bir hal aldığını söylemek pek mümkün. Bu makalemizde sizlere “Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama” üzerine gideceğiz ve nasıl yapıldığınız göstereceğiz.

Not : Verdiğim örnek banggood üzerinden yapıldı kafanız karışmasın sadece “Aliexpress ile Banggood” arasında bir karşılaştırma yapmak istememden kaynaklı olduğunu belirtmekte fayda var. İçerik detaylı bir kaç olayın üzerine gidilerek yazılmıştır.

Ülkemizin ekonomi bakanının yaptığı açıklamayı hemen her Çin üzerinden alışveriş yapan arkadaşlar biliyordur. Bu konuya biraz değinerek aslında ne denli bir sergileniyor baştan sona incelemesini yapalım, durum o ki artık biraz vergi konusunda tam sistem oturtulmadığı ve “KARA DÜZEN” adı altında isimlendirebileceğim bir konuya kadar gelmiş bulunmaktayız.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama yazısını bu şekilde yazma gereği duymamda rahatsız olduğum bazı konuların yer edinmesi olmuştur. Kısaca ürünlerimiz nasıl bir yol izliyor ve Vergiye tabii tutulan ürünler nasıl vergileniyor.

Aliexpress Gümrük Vergisi Sorgulama

Olması gereken vergi madem ki var şu şekilde belirtilmesi gerekiyor. Aşağıdaki örnek Amazon.com üzerinden alışveriş yapanların karşılaşacağı türden bir grafik olacaktır. Yeni nesil vergicilik sistemimizdeki akıl almaz durumlar insanı çileden çıkartmıyor değil bir göz attıktan sonra işin detaylarına inelim. Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? (2020 Rehberi) ile aklınıza takılanları sormayı unutmayın.

Örnekte vereceğim her hangi bir ürünün temsili ücretidir. Örneğin bir El aleti aldınız biz buna marka olarak Xiaomi wiha 24’lü hassas tornavida tamir seti olarak belirtelim (Bu arada bu ürünü yeni siparişini geçtim gelmesini bekliyorum gayet sağlam olduğunu bir arkadaşım vesilesiyle denediğimi ve siparişini geçtiğimi bilmenizi isterim.)

Wiha 93,00 TL (Ben ürünü bu fiyata aldım normal fiyatı zaten 100 Türk lirasıymış.) olarak listelenmiş ve bu ürünü alırken ben ekstra olarak Türkiye Direk Gönderim kısmını işaretlediğimde +23,82 TL daha ek bir ücret çıktı. Biz yinede kafa karışıklığına yol açmadan direk 100,00 TL diyerek devam edelim.

Olması Gereken Gümrük vergileri

100 Türk lirasının bize yansıtılması gerekenler listesi hemen aşağıda yer almaktadır.

  • Gümrük vergisi ürün bedeline ek olarak %20 olarak belirlenmesi.
  • Ek olarak yine Özel Tüketim vergisi oda %20
  • 5 TL Gümrük sunum ücreti aslında buna paket açım ücreti diyebiliriz. Keza paketleri açtığı aletlerin ağızları aşındığından aldıklarını düşünüyorum (küçük bir espriydi.)
  • Son olarak 0.70 Kuruşta damga pulu ücreti kesiliyor.

Kabaca bir hesap ile şu şekilde hesaplandığında ise sonuç aşağıdaki gibidir.

100 Türk Lirası + %20 Gümrük vergisi 120,00 TL olmakta, yine üzerine bu 120,00 Türk Lirasından eklenen ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi için %20 eklenirse, ürünümüzü 144,00 Türk Lirasına çıkartmış olacağız.

Şimdi sabit ücretlendirmeler devreye girecek ve buradan gelen Sunum ücreti 4.5 TL olarak eklendiğinde ürünümüz 148.5 TL olarak değerlendirilecek son olarak eklenen ücret ise DAMGA PULU oda 70 kuruş demiştik, TOPLAMDA 100,00 TL olan ürün elimize gelene kadar 149,20 kuruş oluyor yani Ortalama olarak neredeyse %50 gibi bir oranla bizlere yansıtılan sadece devletimizin kasasına giden vergiler gibi ücretlendirmeler oluyor.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama excel
Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama excel

Banggood Örneğidir. : Şimdi dilerseniz aynı ürünü Türk sitelerinde arayalım yani bize 150,00 Türk lirası gibi gelen ürününün aynısından devam edelim. Arama sonuçlarına göre aslında en düşük olarak ürünü Trendyol Satıyor lakin burada dikkat etmemiz gereken bir olay daha var. Çinden alırsanız 100 Türk lirası olan bir ürüne ekstra 23,80 Türk Lirası gibi bir vergi dahil ücretlendirme geliyor. Ben şahsen PTT yada Yurt içi kargoyu bekliyorum, keza geldiğinde ekstra bir ücret gelirse ekleyeceğim gelmezse sıkıntısız bir şekilde daha uygun olduğu kanısına varacağım.

Banggood vergi hesaplama
Banggood vergi hesaplama

Resimdeki örnekten devam ediyoruz, gördüğünüz site www.banggood.com olarak bilinen bir çin alışveriş sitesidir. Bu site artık yeni yürürlüklere göre restore edildi ve tıpkı bir amazon.com gibi sitelerdeki vergilendirme sistemi çalıştırıldı, yani siz ürünü alırsanız “Türkiye Hızlı Kargo (Vergiler Dahil) ibaresi ile bu ürünü ücretsiz kargo mantığının dışında “23,82 TL” gibi bir rakama getirebileceksiniz.

Diyelim Aliexpresste bu ürün nasıl bir şekilde yol izleyecekti.

Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Excel
Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama Excel

Ürünümüz bir kaç Türk lirası fark ile bizlere sunuluyor. Evet Fiyat farkı aslında 8 Türk Lirası, lakin şu var Aliexpress “ÜCRETSİZ GÖNDERİ” kısmını gösteriyor olsa bile aslında Gümrükten sizlerden kesinti alması söz konusu haline geliyor. Şimdi ürünlerimiz arasındaki farkları öğrenmişken “AliExpress Standart Gönderi” kısmındaki 27 Türklirasını biraz inceleyelim. Şimdi biz Banggoodtan 93 TL’ye aldığımız aynı ürün burada 101 Türk Lirası, biz diğer yanda 23 TL gönderim ücreti vergiler dahil olarak kestirmiştik, Aliexpresste o olay yok gibi görünüyor olsa da kaba bir hesap ile aslında Direk posta mantığı Standart gönderi içinde yer alıyor yani bu ürün Aliexpress Gümrük Vergisi Hesaplama methoduyla hemen hemen aynı yine Türkiye’de satılan üründen daha uygun fiyata geliyor.

11 TL Gümrük Vergisi Nasıl Neden Alınıyor?

Şimdi gelelim aslında bu gümrük vergilerinin en can yakan kısmına, hatırlarsanız yazımızın ordasından bahsettiğimiz bir hesaplama vardı, yani %44 gibi bir vergilendirmeden bahsetmiştik, lakin bu ürünlerin vergilendirmesi dışında birde anlamsızlık içeren yerler vardı zaten çinden alışveriş yapan kişiler bu durumdan epey şikayetçiydi.

Yani 5 Türk lirası verip aldığınız ürünlere taban vergilendirmesi adı altında bir vergi sistemi getirildi, buda 11 TL olarak sabitlendi, yani ürün belli bir kotayı aşmadıkça böyle 1 dolarlık 50 centlik ürünler 11 TL üzerinden vergilendiriliyordu. Bu yüzden bir çok kişi kapısına gelen kargosunun geri çevirme kararı alınca, PTT gibi dağıtım firması “Bu iş Böyle olmaz” diyerek aslında bir dönem gelmeyen kargoların nedeni olmuştur. Bizzat benim 50 Türk lirasına aldığım bir ürünün 3 ayda gelmesi vesaire, Bu nedenden dolayı Ülke bazı küçük ürünleri geri sorgusuz olarak göndermiş ve ürünlerinlerinizin gelmemesi normalleştirilmiştir.

Özetle Aklıma geldikçe 2-3 güne bölerek böyle bir makale hazırlama gereği duydum. Lakin yinede eksikliklerim elbette olacaktır, aradan geçen zaman ve kriterler yazı kalitesini düşürmüş olacaktır. Yinede eksiklerimizi gördüğünüzde bizlere yorumlar eşliğinde yazarsanız bizzat sevinirim. Aliexpress Gümrük Vergisi Sorgulama yazımızı güncelik bakımından Altta bulunan GÜNCELLEME başlığından takip edebilirsiniz.

Güncelleme

12.12.2019 : Banggoodtan aldığım ürünler Türkiye’mizin sınırları içerisine girmiştir. Ürünler Alljoy Lojistik ile geldi ve şu an için gümrük vergilendirmesi sonucunu bilmediğimi belirtmek isterim.

13.12.2019 : Ürünler Yurtiçi kargodan gelen mesajlarım ve uygulamasından gördüğüm üzere, Alljoy Lojistik deposundan teslim alınmış ve kendi depolarına giriş yapmış. Bir çok kişinin heyecanlı bekleyişi benide sarmış durumda açıkçası merak ediyorum vergiler dahil sistemleri nasıl çalışıyor.

(Heyecan sebebime gelecek olursak, vergilendirmeden önce elden vergi olarak aldığım ürünün dışında ilk vergi dahil sistemim olduğunundan dolayı.)

13.12.2019 : Ürün Bulunduğu şubeden Varış şubesine kalkış yapmış ama, yarın cumartesi olacağı için pazartesini beklemem gerekecek. Belkide sabah saatlerinde şubede olursa oradan teslim alabilirim, bazı arkadaşlar cumartesi öğlene kadar bütün kargo firmalarının çalıştığını söylüyordu.

Güncellemeler geldikçe ürünlerin görselleri ve vergilendirme detaylarını buradan paylaşmaya çalışacağım, umarım sizlerinde yararına olacaktır. Bu Nasıl? sitesi olarak iyi günler ve bol alışverişler diliyoruz.

3 YORUMLAR

  1. Gümrük vergisi hesaplarken sizin söylediklerinizden yola çıkarak hesaplama yaptım ve dediğiniz gibi banggood daha mantıklı geldi, lakin yinede bir kez olsun denemek istiyorum Standard gönderim yöntemini, Keza belkide mantık aynıdır. Burada sizde kusur bulmuyorum kusuruma bakmayın zaten belirtmişsiniz. Olabilir demişsiniz zaten Gümrük vergisi Aliexpress e özel olmadığını bilmeyen yoktur heralde 🙂

    • Merhaba Ahmet bey, Zaten belirtmem o ki bu durum neticelendirmesinde aynı Banggood gibi olabilir, Hatta son zamanlarda şunu tekrardan gözlemlemiş oldum ki bu durum beni çok üzdü, Eskiden 10 Türk Lirasına aldığımız telefon kılıfları şimdilerde 30 40 ve bazen 50 TL’leri bulur olmuş, Fırsatçılık desem ne kadar doğrudur ama aslında bakılırsa 10 Türk liralık bir kılıf 23 TL gibi bir gönderim ücretiyle geliyor. 33 Türk Lirası oluyor.Gümrük vergileri hesaplı bir yöntem olmaktan çok çıktı artık kendi halkımız bizi gambazlıyor gibi geliyor yalan yok.

  2. Gördüğüm en güzel anlatımlardan birisi, En azından şu an güncelliğini koruyor mu bilmiyorum ama kesinlikle okunulası bir durum söz konusu.. Aslında Aliexpress Gümrük vergisi hesaplama durumları artık yanılmıyorsam otomatik bir şekilde halledilebiliyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz