Direksiyon Sınavı puan tablosu 2020 (Kazanmak istiyor musun?)

0
1497

Direksiyon Sınavı puan tablosu 2020 sonuçları için elbette biraz erken ama yeni alınan yürürlüğe göre bütün gözetmenler dikkatli bir şekilde sizleri inceliyor ve bu durumdan dolayı Direksiyon Sınavı 2020 puan tablosuna dikkat kesilmemiz gerekmektedir.

Yıl geçtikçe güçleşen Ehliyet alma durumları, E Sınavları ile heyecanlı bekleyişin süresini minimuma indirgemiş olsa bile, Bir diğer çileli Sınav olan Direksiyon sınavı daha beter bir hal almış, Ben yaklaşık 10 yıl önce ehliyetimi almış olsam bile o zamanın şartları ile şimdinin şartları pek eşit olduğu söylenemez. Kötü mü? Kesinlikle güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Direksiyon Sınav Sonuçları hakkında sizlere bir makale hazırlamıştım dilerseniz o makalemize göz atabilirsiniz lakin mutlaka sınav öncesi bir kez okumanız gereken Sınav tablosu ve Direksiyon Sınavında yapılması gerekenler listemizi sen değerli çileli arkadaşıma sunuyorum.

Öncelikle Hatalar ve bu hataların sonuncunda sınavdan men edilme olaylarına inceden bir göz atalım ve bu neticede biraz dikkatli olmanın faydalarından bahsedelim.

Direksiyon Sınavı Puan Tablosu
Direksiyon Sınavı Puan Tablosu

Direksiyon Sınavında yapılması gerekenler

Sizden ricam burayı sıkı sıkı takip etmek aslında, keza atladığınız her bir adım sizin puanlarınızı etkilemekle kalmaz Direksiyon Sınavı puan tablosu 2020 kazanma şansınızı büyük ölçüde etkileyecektir.

Direksiyon Sınavı puan tablosu nasıldır?

Son birkaç senedir yürürlükte sıkı denetimler eşliğinde olan direksiyon sınav puanlaması müfettişler vesilesiyle kontrolü sağlanmaktadır. Önceki yıllara nazaran daha dikkatli ve kararlı olduklarının altını çizmekte fayda var.

Direksiyon Sınavı Sonuçları 2020

Tıpkı bir Trafik lambası gibi Direksiyon Sınavı puanlama tablosundada Kırmızı, Sarı ve Yeşil olarak 3 ana renkte uyarılar vardır. Aslında bunlardan ikisi uyarı niteliğinde Kırmızı ise direk olarak sağa çek sınavın bitti diyerek sizleri men etme haklarının bulunduğu durumlar, tabii ki bu durum içerisinde kimse olmak istemez lakin aşağıdaki liste Direksiyon sınavı esnasında ne gibi durumlar sergileyecek bir kez göz atıp sonrasında uyulması gereken kurallara göz atalım.

Kırmızı Uyarı rengi : Sadece 1 Hata hakkınızın bulunduğu bu renkte direk olarak hatayı yaptığınız anda sınavınız sonlanacaktır.

Sarı Uyarı Rengi : Bu durumda sadece 2 hakkınızın bulunduğunu belirtmek isterim, Orta düzey hatalar içindir.

Yeşil Uyarı Rengi : Can dostumuz olan bu renk, Basit hatalarımızı 5 kez görmezden gelmeleri sonuncunda 6.hatanızda yine men edilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Tabii ki bu puanlama tablosunda detayları aşağıda devam ederken, Bir kez daha hatırlamakta fayda var, keza ehliyetsiz yıllarca araç sürüyor olabilirsiniz, ya da profesyonel bile sayılabilirsiniz. Dikkatli olmak yerine “Zaten yıllarca kullanıyorum” demeden dikkatli olmanızda fayda var çünkü yapabileceğiniz bir hata sınavınızın men edilmesine kadar gidebilmektedir.

Direksiyon Sınavı Kuralları 2020

Araç Hakkında bilgi sorgulama bölümü (Bölüm 1)

Bazı aşamalar aşağıdaki gibidir, Lütfen dikkatli bir şekilde en azından sınav öncesi bir kez okumanız sizin yararınıza olacaktır.

 1. Araca binmeden önce sizden göz ile lastiklerin havalarının yeterli olup olmadığı sorulacak.
 2. Araçtaki fren sistemleri sorulacak, bunları el ve ayak olarak gösterebilirsiniz.
 3. Araç içerisindeki ışıklandırma sistemleri sorulacak ve sizlere tüm ışıkları açtırıp kapattıracaklardır.
 4. Yağ ve Su Göstergelerine dikkat etmelisiniz genellikle sorulan sorular arasındadır ve hangi durumlarda tehlike arz ettiğini belirtmeniz gerekebilir.
 5. Araçlarda bulunan “Sinyalleri çalıştır” dediklerinde önce sağ ve sol olarak çalıştırın eğer “İKAZ” kelimesi geçiyorsa dörtlüleri de çalıştırın.
 6. Sınav aracınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız, Mutlaka sizlere aracınız kaç vitesli diye soracaklardır. Kişisel “Aileniz ile kullandığınız araç aklınıza gelmesin.” Sınav yapacağınız araçların bilgileri istenmektedir.
 7. Gaz ve Debriyaj pedalları mutlaka sorular arasında yer alır zaten bildiğinizi düşünmeyin yinede buraya not edeyim, Heyecan ile bazen karıştırmanız muhtemel “oturduğunuzda SAĞINIZ GAZ, EN soldaki ise Debriyajdır.”
 8. Akünün yerini göstermeniz beklenebilir, bunun için kaput bölgesine giderek 2 adet kablonun bağlandığı aküyü kolaylıkla gösterebilirsiniz.
 9. Yakıt göstergesi sorular arasında yer alıyor ve gerçekten az bir yakıt varsa mutlaka sizi petrol ofisine sokacaklardır.
 10. Direksiyon kumandası olarak bilinen “Uzun/Kısa farlarımızı ayarladığımız sileceklerimizi çalıştığımız” kolların gösterilmesi ve işlevi hakkında bilgiler sorulabilir.
 11. Araç kaputunu açmanız istenilebilir. Bunun için öncelikle direksiyonun hemen sol tarafında (genellikle) bulunan kolu çekmeniz, ardından kaput 1 kademe açılım yapacaktır, siz 2 kademe açılışı yapmak için kaputun ucundan hafif kaldırarak damağı sağa ya da sola çekmelisiniz, Ardından kaputunuz açılacaktır. Ardından sizlerden motor yağı ve soğutma suyunun koyulduğu yerleri sorabilirler. Motor yağı koyma yerinde yağdanlık sembolü göreceksiniz. Soğutma suyunun genelde kapak rengi sarıdır. (Mavi olan genelde silecek suyudur.)
 12. Araç bagajı açtırılabilir, burada sizlerden “Yedek lastik (Stepne)  kriko, reflektör, ilkyardım çantasını göstermeniz istenilecektir.

Aşağıdaki listelerde sizlere YAPMANIZ GEREKENLERİ yazmaya çalıştım, keza uymadığınız bir hareket olursa yine yanlarına kategorilerini belirttim. Eğer Direksiyon Sınav Tablosunda bir eksiklik hissediyorsanız bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır.

Sürüş becerisi ve Trafik algısına Yönelik davranışlar bölümü (Bölüm 2)

Kendinizi iyi bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Gözetmenleri kısa süreliğine en azından Sınav süreci içerisinde onlar yok gibi davranabilirsiniz, panik olmanızı istemeyiz.

NOT : Bu alanda sizin yapmanız gerekenler yazar, Burada söylenenlere uymadığınız taktirde yan kısımdaki “Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar” Kısmından değerlendirilir ve men edilirsiniz, ya da sarı hatalar kısmından uyarılırsınız 2.uyarınız da men edilirsiniz.

 • Kırmızı : Mutlaka EMNİYET KEMERİNİ TAKIN (1 ve En katı kuraldır, Diskalifiye nedeniniz olabilir.)
 • Sarı : Araca bindiğinizde Ayna ayarlarınızı kendinize göre yapın ve Koltuğunuzu ayarlayın.
 • Kırmızı : Alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı maddeler kullanımınız varsa eğer birde o halde sınava gitmişseniz, lütfen siz ehliyet almayın.
 • Kırmızı : Trafik polisleri güzergahınızda olabilir, İkazlara ve Yönlendirmeleri mutlaka fark edin.
 • Kırmızı : Araç kullanımı esnasında yukarıda belirttiğim gibi AŞIRI heyecandan ve telaştan kaçının.
 • Sarı : Geri geri gitme durumunda şeridinizi mutlaka koruyun ve sağa/sola dönüşleri iyi bir şekilde yapın/yapmaya çalışın.
 • Kırmızı : Sizi geçmek isteyen bir sürücü varsa, yol verin.
 • Sarı : Trafik ışıklarına ve işaretlemelere uymanız beklenir, Bunun için Sarıda hazır olun yeşilde kalkış yapın.
 • Sarı : Yoldan geçmekte olan araçlara geçiş kolaylığı sağlamanız gerekmetedir.
 • Sarı : Hızınıza göre takip mesafenizi korumaya önem verin, Örneğin; 50 kilometre ile seyir ediyorsanız, takip mesafesi 25 metre olmalıdır.
 • Sarı : Yayalar ne olursa olsun yol vermek zorundasınız, bu bisikletli bir birey olabilir. Yaya geçitlerinde o yüzden dikkatli olmalısınız.
 • Sarı : Hemzemin geçişler elbette denk gelen kişiler olacaktır. Geçiş kurallarına uymanız yararınıza olacaktır.
 • Sarı : Polis, Ambulans, İtfaiye gibi geçiş üstünlüğü araçlar geliyorsa panik yapmadan yol vermeniz gerekir.
 • Sarı : 30 kilometre hız ile giderken eni fren yapma kullarına uymanız gerekmektedir.
 • Sarı : Dış ve İç aynalardan trafiğin kontrolünü kesinlikle yapın, gözetmenlerin dikkatini çekecektir.
 • Sarı : Giriş çıkış yapacağınız yollarda kurallara uymanız gerekmektedir. Kurs sürecinde sizlere anlatılanları uygulamanız yeterli olacaktır.

Aracı Çalıştırma, Harekete geçirme ve Usul kuralları

Bu bölümdeki yapamadığınız hareketlerinizin Tamamı “SARI” olarak işaretlenir.

 • Aracı çalıştırırken stop etmeyin, vitesinizin boş olduğundan emin olmalısınız.
 • Araç MARŞ aldığında kontağı bırakın, keza uzun süreli basmanız uyarı almanıza neden olacaktır.
 • Kalkış vitesiniz her zaman 1 olsun, 2 ile ehliyetten sonra kalkış yaparız bol bol.
 • Aracı teklemesine izin vermeyin, Bu durumlar genellikle Ani debriyaj kaldırmanızdan gerçekleşmektedir. Ayarında kaldırdığınız sürece sıkıntı çıkmayacaktır.

Emniyetli ve Rahat Kalkış kuralları

 • Kırmızı : Kalkış yaparken mutlaka Ön ve Arka Trafiği kontrol etmenlisiniz. Bu durum sizin direk olarak diskalifiye olma durumunuzu ortadan kaldıracaktır.
 • Kırmızı : Kalkışlarda Sinyal kontrolünüzde olmalıdır, Eğer bir dönüş varsa (ki olacak) sinyalinizi ona göre vermelisiniz.
 • Sarı : Araç içerisindeki gözetmenlerin rahatsız olduğu konulardan birisi, Direksiyon sınavı boyunca bir çok öğrencide rast geldikleri SARSARAK kalkışlardır. Kaçınmanız yararınıza olacak.
 • Sarı : Aracı yukarıda belirttiğim gibi Stop kesinlikle ettirmeyin en azından SARI kurallarınız elinizde kalacaktır.
 • Sarı : Önünüzdeki araçlar ile kalkış mesafenizi ayarlamanız gerekmektedir. Yakın bir araç ise ani kalkışlardan kaçının (Ani kalkışlar zaten uyarı almanıza neden olacaktır.)

Kontrolsüz ve Sinyal kurallarına uymadan çıkış yapma davranışlarınız.

 • Kırmızı : Çıkış yaparken öncelikle trafiği kontrol etmeniz, sonrasında sinyalinizi vermeniz yol müsaitse usulca çıkış yapmanız gerekmektedir. Trafikteki diğer sürücülere veya yayaları tehlikeye düşürecek ataklardan kaçınmalısınız, aksi halde diskalifiye edilmenize neden olacaktır.
 • Sarı : Çıkış yaparken aracınızı doğru bir şekilde konumlandırmanız gerekmektedir.

Tehlikeli davranışlar, Şerit izleme ve Değiştirme Kuralları

Sarı : Sürüş esnasında Kara yollarımızda Kesik ve Sürekli çizgiler vardır bu çizgilere uygun şekilde hareket etmelisiniz. Kesik çizgilerde “Araç sollama gerekiyorsa” sollarsınız, Sürekli çizgilerde şeridinizden ayrılmazsınız.

Kırmızı : Şerit değişikliği yaptığınızda, sinyal vermelisiniz. Çizgilerin içinde yani kullandığınız şerit içerisinde araç kullanmalısınız, güvenlik şeritlerini ihlal etmemelisiniz. Şerit değiştireceğinizde mutlaka aynalar ile trafiğin kontrolünü sağlamalısınız, müsaitse ona göre hareket etmenizde fayda var ve bu durumlar gerçekten men edilmenize kadar gitmektedir.

Önündeki Aracı Sollayıp geçme kuralları

Bu alan kesinlikle “KIRMIZI” alandır, mutlaka trafik kullarına uygun bir şekilde hareket etmelisiniz.

Sollama yaparken aynı şekilde trafiği aynalardan kontrol etmelisiniz, müsaitse sinyalinizi verirken kontrollü bir şekilde çıkış yapmalısınız. Eğer sollama esnasında arkanızdan hızlı bir araç geliyorsa sollamaya çıkmamalı geçen araca yol vermelisiniz.

Kavşağa Yaklaşma ve Kavşağa uygun davranışlar

Kırmızı : Eğer güzergahta bir kavşak varsa mutlaka yavaşlamalısınız, Kontrol sağladıktan sonra sinyalinizi verdikten sonra şerit kontrolü sağlanarak devam etmelisiniz yolun müsait olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Sarı : Kavşak dönüşlerinde Omuz bakışı dediğimiz KÖR nokta kontrolü yapmalısınız, bazen aynalardan arka trafik kör noktada kaldığından bu gereklidir.

Sarı : Kavşaklarda karşıdan karşıya geçen yayalar varsa mutlaka yol vermeye özen gösterin.

EĞİMLİ YOLDA ARACI DURDURMA VE KALDIRMA BECERİSİ

Kırmızı : Bazen sizlerden eğimli yollarda durmanız istenebilir, Bu esnada sakin bir şekilde SAĞ sinyalinizi vermelisiniz. Ardından aracınızı durdurmalısınız. (stop ettirmeden.)

Sarı : Aracınızı eğimli yolda durdurduğunuzda 50 santim kadar geri kaçırmamanız gerekmektedir. Eğer el freni kalkışını biliyorsanız uygulamalısınız, bilmiyorsanız eğim kalkışı için gaz ve debriyaj kullarını bilmenizde fayda var. Stop ettirmemeye özen gösterin.

Kırmızı : Devam edebilirsiniz, komutundan sonra çıkış esnasında sinyalinizi çıkış yönünüze göre vermelisiniz. Ardından trafik kontrolü sağladıktan sonra çıkışınızı gerçekleştirmelisiniz.

Araç Kumanda Pedalları (Gaz, Fren ve Debriyaj) İntibak etmek

 •  Bu alanda yapacağınız hataların tamamız SARI uyarıdır.
 • Vites değişikliği esnasında, Gaz ve debriyaj kontrollerinizin uyumlu olması gerekmektedir.
 • Vites sıralamasına uymanız gerekir, keza 1 den 3 e atmanız devir kaybına neden olacaktır, o yüzden 1,2,3,4,5 varsa 6 sıralamasına özen gösterin.
 • Vites esnasında araç kontrollerinin önemi büyüktür. Kontrolünüzü yola odaklamanız da fayda var.
 • Aracınızı stop ettirmeyin.

Önemli : Kişinin Direksiyon Hakimeti

 • Sarı : Direksiyon simidinizi kavrarken doğru konumda tuttuğunuzdan emin olun, evrensel doğru tutuş kavramı dokuz çeyrektir.
 • Kırmızı : Araç kullanırken sağa, sola savrulmasından kaçının daha hakimiyetli bir sürüş için çabalayın. Hakimiyetin sizde olduğunu bilmeleri gerekmektedir.
 • Sarı : Şerit Çizgisini takip etmeyi unutmayın!

Sağa Sola Dönüş Kuralları ve İşaretleme kontrolü

 • Kırmızı : Döneceğiniz tarafa dönüş yaparken, uygun zamanda giriş yapmalısınız. Ayrıca her zaman ki gibi mutlaka sinyal kullanmayı ihmal etmeyin, yine hatırlatmakta fayda var dönüşlerde arkanızdan gelen trafiğin kontrolünü sağlayarak dönün. (Gözleriniz aynalarda olsun.)
 • Sarı : Kör noktaları omuz bakışı yöntemiyle kontrol edin.

Hız Kuralları ile İlgili Davranışlar

 • Kırmızı : Trafikte seyir halindeyken bir yandan yerel hız kurallarına uymanız istenmektedir. Tabela 30’u gösteriyorsa hızınızı düşürmelisiniz.
 • Sarı : Bulunduğunuz lokasyon gereği verilen hız limitlerine uymanız gerekmektedir.
 • Kırmızı : Okul bölgeleri, Yaya geçitleri ya da bisiklet yolları gibi alanlarda mutlaka hızınızı düşürmelisiniz. Tabelalardaki işaretlemeler aksini göstermez dikkatli olmanızda fayda var.
 • Kırmızı : Tabelalara bir not daha düşecek olursak, ne yazıyorsa ona uymanız gerekir, Keza bunu çoğu sefer sizlere aktarmaya çalışıyorum, Kırmızı Hata kodları içerisidne yer aldığından aklınıza girmesi için yeni yeniden yazıyorum.
 • Sarı : Söz konusu hızlanmak ya da yavaşlamak ise doğru ve hakimiyetli yapmalısınız.

Araçların arasına Park etme kuralları

 • Sarı : Park etme becerinizin zayıf olması sizleri olumsuz etkileyecektir. Bunun için bol bol pratik yapmaya özen gösterin veya youtube gibi video platformlarından daha iyi eğitim veren kişilerin kanallarından teknik detaylar ve bilgi edinebilirsiniz.
 • Kırmızı : Yerlerde konumlandırılmış koniler arasına en fazla 2 hamlede park etmeniz gerekecektir. Bunun için sizlere bu listenin sonunda bir video paylaşmak istiyorum, videoda yer alan teknik bilgiler sizin yararınıza olacaktır.
 • Kırmızı : Park yaparken bulunduğunuz mekana göre değişebilir, Koni ya da kaldırımlara kesinlikle çarpmayın, uzakta durmayın keza 50 santim gibi mesafeden uzak olursanız bu da sarı uyarı almanıza neden olacaktır. Çarparsanız eğer KIRMIZI uyarı ile sonuçlanacaktır.

PARK ETME Videosu

Aracı Geri Vites ile Kullanma Kuralları

Aslında öğrencilerin en çok zorlandığı alanlardan birisi olarak bilinir, geri vites kontrolü her zaman yeni kişiler için

 • Kırmızı : Aracı geri geri sürerken, kesinlikle sağa sola doğru kaydırma eyleminden kaçının, hakimiyeti elinizde tutmaya özen gösterin.
 • Kırmızı : Geri viteste yine ayna kontrolü ile trafik akışını gözlemlemeniz gerekmektedir.
 • Sarı : Aracı geri vites ile kullanırken orada belirtilen şerit çizgilerine dikkat etmelisiniz. Bunun için öncelikle şerit çizgilerini kafanızda canlandırın ve geri konumlandırmada o çizlerin içinde gittiğinizi kendinize aks ettirin.

ÇEVREYE DUYARLI (KORNA-GÜRÜLTÜ) VE ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK ŞEKİLDE ARAÇ KULLANMA

Zaten bu konuda sizlere güvenim sonsuz, Eğer agresif bir kişiliğe sahipseniz mümkün mertebe kendinize hakim olmalısınız.

 • Sarı : Yüksek devirde araç kullanımından kaçının, Ortalama devir 2 ve 3 arasıdır. 2000 devir ve 3000 devir arasından vites kontrollerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. 3000 devir sonrası aracınız içten içe bağırmaya başlayacaktır.
 • Sarı : Gereksiz yere korna kullanımı yine kurallar arasında yerini alıyor, Kullanmayın olsun bitsin.
 • Sarı : Bu kural bana da saçma geliyor lakin yinede ekonomik statüde araç kullanmalısınız, gereksiz firen ve yüksek devir ile kullanmamalısınız.

DURMA, DURAKLAMA, İNDİRME VE PARK ETME KURALLARI

Buradaki Hataların hepsi yanlış yapılması durumunda SARI işaretlemelerdir.

 • Sinyal ihlali yapmamalısınız, her zaman belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.
 • Durdurma işlemlerinde, kaldırıma ne uzak ne de yakın bir mesafede olmalısınız, 50 Santim ideal bir boşluk olabilir, Fazlası trafik akışını etkilediği için puanlamada size sıkıntı çıkaracaktır.
 • Kesinlikle durduğunuz anda mutlaka ve mutlaka El frenini çekip aracınızın sabit kalmasını sağlamalısınız. Son düzlükte böyle küçük şeylerden hatalar yaparak kendinizi zor durumlara sokmamanız gerekmektedir.
 • Her şey bitti motor mu kaldı demeden, araçtan inerken motorunuzu mutlaka stop ettiriniz.
 • Unutmadan Aracınızı park etmesi yasak bölgelerde park ettirmeyin. Bazen gözetmenler öyle alanlarda sizi durdurmak isteyebilir, siz durmayın gerekirse “Park yasağı var memur bey” diyerek beğenisini kazanın.

Direksiyon Sınavı Kuralları 2020, Direksiyon Sınavı Kırmızı Hatalar, Direksiyon Sınav sonuçları TC ile sorgulama, Direksiyon Sınavı değerlendirme formu 2020 gibi bir çok şekilde makalemizi hazırladık umuyoruz ki bu sınavı da başarılı bir şekilde atlatır, ehliyetinize kavuşursunuz. Alkolsuz sürüşler diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz