Direksiyon Sınavı sonuçları 2020

0
387

MEB direksiyon sınavı sonuçları sorgulama sayfası gibi bir arayışa girmenizi önermiyorum, Keza hiç bir şekilde ulaşamayacağınız bir arayış olacaktır. Şimdi özetle sizlere şu şekilde belirtmem gerekirse, bir çok kişinin en çok heyecan duyduğu sınavlardan bir tanesidir. Fiziki ve psikolojik basları üzerinizde hissettiğiniz bu sınavın adı “Direksiyon Sınavı” zaten bunun için buraya geldiğinizi biliyorum lakin yinede aslında kolay bir kaç uygulama ile ilerleme sarf edebileceğinizi ayrıca burada “Sınavlar” bölümünden kolaylıkla bir çok etmen hakkında bilgiler alabileceğinizi unutmayın.

Aşağıdaki linke tıklayarak Direksiyon sınavında yapılması gerekenler isimli yazımızı okumanız yararlı olacaktır. Ayrıca çizelgede bahsi geçen bütün kodlara yer verilmiştir. Kodlar üzerinde hatalarımız olabilir ama eksiksiz bilgiler içerdiğini belirtmeden geçmek istemiyorum.

Direksiyon Sınavı Puan Çizelgesi

Direksiyon Sınavı sonuçları öğrenme 2020

Bunun için yapabileceğiniz pek fazla bir durum yok, 1 Eğitmen ve 1 Gözetmenin katıldığı sınavda Gözetmenin uygun gördüğü şekilde puanlama işlemine tabi tutulursunuz. Belki olursa iyi bir gözetmene denk gelirseniz anlık olarak geçtiğinizi ya da kaldığınızı öğrenebilirsiniz. Lakin Direksiyon Sınavı içerisinde KIRMIZI Kod ile uyarı alırsanız o zaman diskalifiye zilleri kapınızda belirecektir.

Sınav 35 Dakika sürmektedir, Sınavın temel amaçları aslında sizlere daha iyi sürüş potansiyelini aşılamaktır. Direksiyon Sınavı Sonuçları ise aynı günün akşamı Sürücü kursunuz tarafından aranarak yahut mesaj alarak bildirilecektir.

Sınav için gerekenler Direksiyon Sınavı Puanlama kısmında yazdıklarımızdan farksız olup fazlası var eksiği yoktur.

Direksiyon Sınavında Yapılması gerekenler

Direksiyon Sınavı Sonuçları 2020
Direksiyon Sınavı Sonuçları 2020

Aslında komplike olarak çok basit lakin, kurallara uymadığınız taktirde ne yazık ki durumunuz vahim bir hal alacaktır. Bir çok kişinin sıkıntı çektiği bu sınavın aslında en büyük düşmanlarından bir kaçı

Stres / Sıkıntı : Stres en büyük düşmanınız olacaktır. Eğitimini aldığınız Direksiyonda bazı püf noktaları ve eğitimleri unutmanızı kolaylaştıracaktır. Stres ve sıkıntıdan en azından 1 saatlik uzaklaşmanız yararınıza olacaktır.

Heyecan : Tıpkı stres gibi heyecanda kendi çapında sizlere yanlış hareketler yaptırabilir ve gözetmen gözünde sizi tehlikeli sürücü olarak nitelendirebilir. Heyecanınızı yenmeniz açısından “Eşinizden, Babanızdan ya da Her hangi bir aile ferdinden yardım almalısınız.” Böylelikle daha emin bir şekilde sınavda daha başarılı giriş yapmış olacaksınız.

Kuralsızlık (Kurallara uymama) : Yine bir diğer engelimiz Kuralsızlıktır, trafik levhalarına uymamak ya da işaretlemeleri göz ardı etmek sınavınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden mümkün mertebe sınava odaklanmayı ve “ACABA ŞU ŞU MUYDU” sorularınızı kendinizden uzaklaştırın, bir çok kursiyer bu yüzden ikilemde kalarak sınavlarının sonunu getiremiyor bir hata sonucu sınavdan men ediliyor.

Kusursuz Olmalıyım kaygısı : Kesinlikle kusursuzluk kaygısına düşmeyin, Belli başlı ana sebepler elbette hata kabul etmiyor ama bir yerde kusursuz olabiliyorken bir yerde ne yazık ki kaygı durumundan kendinizi sıkıntıya sokabiliyorsunuz. O yüzden lütfen kendinize güvenin ve akabinde Direksiyon Sınavı sonuçları konusunda kaygıya düşmeyin.

Gözetmen Memuru Kafanıza takmayın : Örneğin; arkanızda bir memur var kaygısı sizi olumsuz etkileyecektir. Onu bir aile ferdi gibi, eğitmeni ise babanız ya da anneniz gibi düşünerek hareket edin. Heyecan faktörü ve Kaygı faktörü eş zamanlı olarak bu stresli ortamda boy göstermektedir.

Gözetmen Memurun her söylediği doğru olmayabilir : Bazen gözetmenler sizleri zor duruma sokabiliyor. Örneğin; park yasağı olan yerlerde “dur“, sollanmaması gereken yerlerde “solla” komutları ile sizleri ikileme sokacaktır. Bu durumlarda yapmanız gereken hakimiyetinizi koruyarak Sürekli çizgilerde sollamamak, PARK YASAĞI olan yerlerde ise durmamak için kendinize güvenin.

Kısa bir yaşanmışlık : İlçemizde yaşanan bir olay ile devam etmek istiyorum, son direksiyon sınavında tanıdığım bir kadın aday ile gözetmen memur arasında polemik söz konusu olmuştu, Park yasağı olan yerde memurun “DUR!” demesi ve arkadaşımızın bu komuta uyması sonucu “Elendin, Park yasağı olan yerde durdun” demesiyle devam eden bir konuşma gerçekleşmiştir. Arkadaşımızda “Siz dur dediniz durdum” diyerek sesini yükseltince polemik büyümüş ve sınav alanından eğitmenler yardımıyla uzaklaştırılmıştır. Örnek olması açısından Direksiyon Sınavı içerisinde mutlaka ve mutlaka emin olmadığınız hareketlerde bulunmayın. Bir sürücü kolay yetişmiyor olabilir ama böylesine basit hatalar ile onca emeğinizi tekrarlamak durumunda kalmanızda kendiniz için iyi değildir.

Sizlere bu yazımızda “Direksiyon Sınavı sonuçları 2020” isimli makalemiz altından yine bilgilerimizi paylaştık, sosyal medya hesaplarınız ile yazılarımızı paylaşırsanız diğer arkadaşlar içinde bir yardımınız dokunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz