İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2021

0
33

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2021 yazımızda önceden bir çok konuda bilgileri derinlemesine vereceğimizi biliyorsunuz. Günümüzün teknolojisi İnternet bir nevi yaşam tarzımız oldu. “İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?” merak edenler için bu makaleyi derlemek istiyoruz.

İnsanların özellikle ülkemizde bu denli aramaları aslında internetimizin yavaş ücretlendirmenin ise nirvanada olduğunu bilmelerindendir. Özellikle alt yapı yetersizliği yüzünden eğitim projesi olan Eba ve zom gibi bir çok platform bu internet ağı üzerinden hizmet vermektedir. Özellikle İnternetimizin kısmi kasıntıları ve yavaşlamaları bölgesel olarak yoğunluktan kaynaklanmaktadır.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır sorumuzun cevabını birazdan sizlere ileteceğim ya da hızlı erişim sayesinde hemen erişim sağlayabilirsiniz.

İnternetim neden yavaş?

Yavaşlamasının sebebi bulunduğunuz bölgedeki yoğunluk sebebiyle olabilmektedir. Özellikle pandemi vesilesiyle geliştirilen online eğitim platformları vesilesiyle öğretimini geciktirmeyen öğrencilerin öğrenim kapısı olduğundan yoğunluk artmış ve bu yüzden sağlayıcılar “Aksamalar olabilir.” uyarısı yapmaktadırlar.

Bilgisayarınızın güncelleme yapmadığından emin olun

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır 2021
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır 2021

Eğer bilgisayarınız otomatik güncellemede ve sizde bir yandan film ya da eğitim alıyorsanız yapmanız gerekenler aslında basit sayılabilecek türdendir. Hemen sol altta bulunan “ARAMA YAPMAK İÇİN BURAYA YAZIN” kısmına “Güncelleştirme” yazarak ulaşacağınız alanda göz atmanız gereken yerler bulunmaktadır. Eğer indiriliyor ya da güncelleştiriliyor yazıyorsa internetinizin yavaşlama sebeplerinden biridir.

Tam olarak “GÜNCELSİNİZ” yazıyorsa bu şıkkı eleyebiliriz.

Bilgisayarınızdaki Zararlı Yazılımlar (İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?)

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? demeden önce mutlaka okumalısınız. Büyük ihtimal deneyimsiz bir İnternet kullanıcısıysanız mutlaka küçükte olsa bir virüs yerleştirmiş olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Özellikle bir çok internet sitesinde gömülü olan bazı dosyaları istemeden bilgisayarınıza indirmiş olabilir ve arka planda çalışmasını sağlıyor olabilirsiniz.

Bu yazılımlardan kurtulmak için mutlaka bir anti virüs programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Özellikle bir makalede okuduğum ve “Aslında doğru” dediğim bir olayı kısaca özetlemek istiyorum.

Özet : Bir makalede yazar arkadaşım Anti virüs programı üreticileri için ARZ TALEP mantığı ile düşünmeye başlamış ve eklemiş, Peki ya bu virüsleri direk anti virüs program yazılımcıları üretiyorsa? Mantıklı bir yaklaşım olabileceği gibi aslında internet ortamında Arz talebi tam anlamıyla yerinde düşündüğünü düşündüğüm bir yakarıştı.

Korunmak için neler yapmalıyız?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kesinlikle 2 ya da 3 farklı Anti virüs programı kullanmalısınız. Özellikle Windows 7 zamanında severek kullandığım adını unuttuğum bir yazılım vardı ve küçücük bir yazılım olmasına rağmen Eset Norton gibi popüler programların bulamadığını bulan bir anti virüs yazılımıydı adını bulunca Windows 7 kullanıcıları için ekleyeceğim. Sonrasında bu programın yabancı kaynaklardan satıldığını duydum ki bir yatırım yapan firma geliştirmeden öylece projeyi bırakmaz. En azından ben öyle düşünüyorum.

Önerdiğim ama Tamda önermediğim Anti Virüs programları

Norton : Bildiğim ve kullandığım ilk program, Mutlaka satın alın vesaire diyecektir, lakin siz internet ortamından ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. Ya da alıp ücretsiz deneme sürümünü test edebilirsiniz.

Eset NOD32 : Bildiğim kadarıyla 10 üzerinden 7.3lük bir başarı muhabbeti vardı, Cnet tarafından gerçekleştirilen yarışmada en iyi dereceyle olmasa da ilk 5 arasında yer almaktadır.

Avast : Belki emin değilim ama en eski yazılımlar arasında yer alan köklü bir program, Bana kalırsa kendi listeme göre değerlendirdiğimde 2.sıraya oturabilir.

Yukarıda saydığım programları tek tek edinerek üçünü bir arada kullanmanızı tavsiye etmiyorum. En azından zamanında bir birlerini virüs olarak görüyordu aralarındaki çekişme tatlıya bağlanmadıysa yine öyle olacaktır. İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? yazımızın önemli bir alanını temsil ettiği için böylesine detayları eklemek istedim tercih kesinlikle sizin.

Programlar hakkında merak ettiğiniz işin içinden çıkamadığınız bir alan olursa, Bana ya da ekibime mutlaka iletin, Sitemizin alt kısmında bulunan makale alanından yorumlar bölümümüze erişebilir yardım isteyebilirsiniz, Sizin için atılacak adımları içeren bir videoyu mail adresinize göndereceğimizi unutmayınız.

DNS Ayarlarınızı kontrol edin.

DNS ayarlarınız otomatik değilse, Bazı internet sitelerinde rahatça gezinebileceğinizi düşünüyorsanız DNS ayarlarınız internetinizin yavaşlamasına neden olabilir. DNS Özel bir ağa bağlı olan ve herhangi bir kaynak adına hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. Bu sayede sizi bir kaç kez gezdirebilir şeklinde örneklendirebiliriz, Bu sayede internetiniz bir nebze yavaşlar ama öyle büyük ölçüleri kapsadığını söylemek etik olmaz yine de bilmeniz için eklemek istedim. DNS hakkında daha fazla detaylı bilgiler sitemize eklenecektir.

Oyun Güncellemeleri

Malum hemen herkesin bir Steam, Epic Games gibi oyun platformlarına bağlı hesapları bulunmaktadır. Eğer oyunlar otomatik güncellemede ise bunu arka planda yapan kullanıcı onaylı bir ara yüzleri bulunmaktadır. Örneğin steam üzerinde oyunun güncellemesini otomatiğe aldığınızda sizden onay istemeksizin direk olarak indirmeye başlayacağını unutmayın. Bu sayede internetiniz bölündüğünden dolayı yavaşlamalar ve kasmalar olağandır.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? yazımızın bence ikinci yavaşlama sebeplerinden birisidir diyebiliriz. Oyunların otomatik güncellemelerde olmadığına dikkat edin özellikle GTA 5 Pubg gibi oyunların süreklilikle güncelleme getirdiğini düşünürsek anlık olmamakla birlikte internet hızınıza göre saatlik yavaşlamalar söz konusu olmaktadır.

Tarayıcınızdaki Sekmeler

Özellikle Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız, Ram tüketiminizin her sekmede arttığını göreceksiniz. Bir çok kullanıcı bu konu yüzünden alternatif tarayıcılara geçiyor olsa bile İnternet kullanıcılarının %70’e yakın bir kısmı hala Chrome kullandığını 2019 yılında yapılan ve 100 bin üzeri kişinin katıldığı bir anket sonucu öğreniyoruz. Deneyim olarak kullanıcı dostu olan tarayıcı Ram düşmanı diyebiliriz.

Özellikle internette surf yaparken daldığımızda 20+ sekmenin açık olduğunu görebilirsiniz. Ramden kaynaklı bilgisayar kasmaları oyunlarda kasma sorunu ve yine bilgisayar kasması sonucu internetinizde her ne kadar internet kaynaklı olmasa bile yavaşlamalar gibi görünen sorunlara neden olacaktır.

Bu yüzden dikkat edilmesi gereken unsurlardan birside tarayıcınız olmaktadır.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bütün bu bilgilerin ardından asıl konumuza göz atmak gerekmektedir. Özellikle sizlere sunacağım bir kaç internet sitesi üzerinden hız testi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hız Testi Yapılan Siteler 2021

 

Hız Testi Nasıl Yapılıyor?
Hız Testi Nasıl Yapılıyor? : Hız testi Mevcut internet hızınızın öğrenilmesi için oluşturulmuş web yazılımıdır.

Speedtest : Oklaa firmalasının ürettiği bir yazılım olan Speedtest Türkiye de ise alt yapısını kullanmasına izin verdiği Türktelekomdur, Zaten internet alt yapı sağlayıcısı olarak bildiğimiz türktelekom yazılımın bir önceki sürümünü kullanıyor. Bu yüzden direk olarak Turktelekom’un ürününü listeye eklemiyorum.

Siteye girdiğiniz zaman İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? yazmanıza gerek yok, sadece GO! butonuna tıklayarak anlık veri akışına izin verip değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Özellikle 50 megabyte gibi bir dosya alışverişi yapacağınızı unutmayın o yüzden mobil kullanıcılar, Mobil ağı açıkken denediğinde bu verilerin internet paketinden gittiğini görecektir.

 

Hız Testi Yapılan Siteler 2021
Hız Testi Yapılan Siteler 2021

FAST : Netflix’in bizlere sunduğu ve Domainine yani Alan adına aşık olduğum “FAST.COM” hızınızı sadeece direk olarak siteye girerek anlık öğrenebiliyorsunuz. Sizden onay almadan veri akışı başlatan sitede anlık olarak verilerinizin onaysız gittiğini göreceksiniz. İşlemler aynı olsa bile kullanılabilirliği rakiplerine göre fazlasıyla üstün keza ek bir bilgi gerekmeden direk olarak sonuca ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Diğer internet sitelerine sadece “Hız Testi” yazarak ulaşabilirsiniz. Google bu konuda sizlere en doğru bilgileri verdiğinden emin olabilirsiniz. Özellikle REKLAM bölümünü es geçmenizi isteyeceğim keza bazı siteler bu alanları kullanarak bilgilerinizi onaylı olarak alabilir.

Bir çok site paylaşmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum, İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2021 başlıklı yazımızın ana içeriğini oluşturan temel unsurlar bu şekildedir. Eğer yardımcı olabildiysek ne mutlu bize 🙂 Ayrıca Bedava İnternet için Turkcell Bedava İnternet isimli makalemizi şiddetle öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz