İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021

0
35
İnternet Sitesi Nasıl Açılır?
İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021 isimli makalemizde sizlere bir çok derinlemesine bilgiler sunduk umuyorum a’dan z’ye bu makalemiz işinize yarayacaktır. Olmazsa olmazlarımız “İnternet Siteleri” Bir İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021 yılında daha iyi içerikleri önünüze sereceğimiz sitemizde bu tarz konuların ve idare stratejisi, alt yapısal deneme yanılmalar gibi bir çok içeriği sizlere sunacağımızı bilmenizi isterim. İlk konumuz olan “İnternet Sitesi Nasıl Açılır” isimli makalemizin altında detaylara ineceğiz.

Hatta birlikte bir Domain alarak sonrasında kurulumunu wordpress ile yaptığım ve bazı entegrasyonları gerçekleştireceğiz. Yeni projemiz için geliştirdiğim bazı teknik detayları ve özellikle 2 Önceki yazım olan Şekilli Nick Yazma isimli yazımda bahsettiğim siteyi Allah izin verirse bugün kurarak yayın hayatına sokmayı hedefliyoruz.

Web Sitesi Açma 2021

Adım adım anlatacağım; Alan adı (Domain), Hosting ve Kurulum aşamaları sizleri sıkabilir o yüzden hemen alt makalemizin altına detaylı bulduğum bir youtube videosu ekleyeceğim dilerseniz oradan incelemenize devam edebilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? : Adım 1 – Domain

Domain işlemleri aslında zorlu süreçler arasında yer alır, En azından benim için bu durum böyle örneğin genelleme şeklinde örnek verecek olursam, Türkiye Domain ise Sınırlarının içerisindeki kalan Hostingtir.

Yani Sizler bir isim belirlerken aslında sitenize bir isim veriyorsunuz, bu sayede alan adlarınızı kişisel sitenizi ya da firmanızı temsil eden sitelerin isimlerini koymuş oluyorsunuz. Derinlemesine adım adım anlatacağım ama emin olabilirsiniz ki bir çok işlemler ile siteler açıyoruz. Bu makalede özellikle hangi aşamaları gerçekleştirerek bir site oluşturabileceğinizi anlatacağım.

Domainler kendi aralarında bir çok uzantıya dahildir. Dünya üzerinde en çok tercih edilen uzantı ise .com olarak bilinmektedir. 2.Sırada Network’u temsil eden .NET uzantısı 3.Sırada ise Organizasyonu temsil eden .ORG uzantısıdır. Aslında yüzlerce uzantı var lakin en çok sevdiğim uzantılar aşağıdaki gibidir.

.COM : Genellikle kullandığım bir uzantıdır. Özellikle wwww.bunasil.com sitesini alırken backorder yaptırmak zorunda hissettim ve 10 dolar ödemek varken 59 Dolar gibi bir ücret ödemişimdir. Biraz takıntı konusu olabilir ama en güzeli neyse aklıma yatanı neyse aslında odur.

.ORG : Bu uzantı benim çok sevdiğim ve zamanında 4 HARF 2 site ile birlikte projeye girip kazanmaya başladığım uzantıydı ve isimleri YUUH.ORG ve VAAY.ORG idi, YUUH genel olarak oyunlar ve televizyon üzerine kuruluyken VAAY.ORG ise moda sitesi olarak projelendirilmişti.

.GG ve .CLUB : Özellikle mobil sektöründe ve uygulama sitelerinde genelde .Club uzantısını gördüğümden dolayı meraklıyım, Aynı şekilde oyuncuların dilinde olan GG yani good game anlamı taşıyan bir uzantı gibi geliyor, ama gerçekler öyle değil Guernsey adasına adanmış bir domain uzantısıdır.

Domain Belirlemek

Domainlerinizi belirlerken bir çok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle ziyaretçi çekmek ve bu işten para kazanmak istiyorsanız “Keyword” yani anahtar kelime domainleri tercih etmelisiniz. Örnekle; İş fikirleri sunan bir internet sitesi açmak istiyorsanız, ideal domain kesinlikle “yeniisfikirleri” olabilir. Bu sayede arama motorlarınca ve özellikle GOOGLE üzerinde sizlere ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Bir Firma siteniz var ve İnternet Sitesi Nasıl Açılır? diyorsanız, Yapacağınız şey firma isminizi kullanmak olacaktır. Yerel Seo olarak çalışmak isterseniz her zaman “btekibi@gmail.com” adresine mail atabilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? : Domain Almak

Domain almak için kullanmamız gereken site diye bir şey yoktur. Dünya üzerinde bir çok firma ve kuruluş zaten var ama yinede “GÜVENİLİR” olmasına dikkat edin. Aşağıda vereceğim siteler benim kullandıklarım ve yıllarca 1 kez bile sorun yaşamadığım sitelerdir ve güvenirliğine ++ diyebilirim.

Domain Almak için Güvenilir Siteler

GoDaddy.com : Yabancı menşeili bir site olmasına rağmen Türk müşterileri için Müşteri temsilcileri ve Türkçe dil desteği bulunan bir ara yüze sahip, ayrıca site genelde domain kampanyaları ile bilinir 7 8 dolar olan domainleri kampanya kodu ile 1 dolara almanız mümkün.

İsimtescil.net : Her ne kadar domain bazında kampanya yapmasa bile yaklaşım 50 domainim bu site üzerinde barınıyor. Türk olması ve yıllardır sorun yaşamamam kişisel görüşümü bu listeye dahil etmemdeki amaç oldu.

Turhost.com : Aslında bir host firması ve aynı zamanda domain ticareti de yapmaktadır. Özellikle eklememin bir sebebi yok ama yeni projemde wordpress hosting paketini oradan alacağım için eklemek istedim, zaten araştırdığım pekte kötü söylemler görmediğimi belirtmek isterim.

Özellikle belirttiğim üzere bu sefer bütün işlemlerimi “Turhost” üzerinde yapacağım sizler farklı firmalardan alış yapabilirsiniz.

NOT : Bu arada gece 01:00 ile Sabah 09:00 arası Canlı destekleri mevcut değilmiş az önce öğrenme fırsatım oldu. Lakin ekleyerek 24 saat destek vermek üzerinde çalışıyoruz diyerek benim gönlümü kazandılar açıkçası.

O siteyi iptal ettim keza, Gece hosting kurulumu vs. anında mı sormayı unuttum o yüzden Domain alanıisim tescil ile gerçekleştiriyoruz. Siteye giriş yaptığızda Domain sorgulama alanından almak istediğiniz domaini sorguluyorsunuz. Ben bunun için “www.sekillinickleri.com” seçtim çünkü boşta görünce dayanamadım, Yeni projemizin yeni ismi bu olacak sloganı ise “Havalı oyuncuların şekilli nickleri.” olabilir.

Domain Almak
Domain Almak

Seçtiğimiz domaini “Sepete Ekle” diyoruz ve görselin hemen üst sağ bölümünde bulunan “Sepetim” kısmına tıklıyoruz.

Sepetim Kısmı
Sepetim Kısmı

.XYZ uzantısı 1. yıla özel olarak ücretsiz veriliyor 2.yıl ise ücret istiyorlar ben genelde deneme yanılma için siteyi açarken xyz üzerinde deniyor onaylarsam .comu direk olarak açıyorum, Hizmet sözleşmesini okuduğunuzu beyan etmek için kutuyu işaretlemelisiniz. Sonrasında “İşleme Devam” diyip, Fatura adresinizi girip ya da seçip,  Kredi kartı bölümüne geçebilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra, 3D Secure işlemleri gereği sizlere SMS ile tek kullanımlık şifre gelecektir.

Onaylanan Ödeme Ekranı
Onaylanan Ödeme Ekranı

Evet domain şu an için bizim üzerimize tahsil edildi, Ödediğimiz tutar 1 yıl için geçerlidir, sonraki yıllarda dolar kuruna göre değişimler gözlemlenebilir. DNS seçimi bölümü hosting firmanızdan alacağınız NS kayıtları için geçerlidir bu işlemi sonrasında kullanıcı paneli bölümden gerçekleştirmemiz mümkündür.

Şimdi Biraz olsun isim tescil panelimizi bırakıyoruz ve güvenilir bir alandan Hosting işlemlerimize geçiyoruz. Aslında bu alanlar bazı firmalarda anlık olarak hizmet verdiği için uzun sürmüyor lakin sektörde yeni ve henüz gelişmekte olan firmalar el ile açmaları gerekebilir bu da süreci uzatacaktır.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021 : Adım 2 – Hosting

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021
İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021

Hosting bir web sitenin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Evinizin gibi düşünebilirsiniz, İçindeki eşyalarda birer kodlama ve içerik bu evin adı ve kime ait olduğu ne kadar önemliyse evinizin duvarları içi o kadar önemlidir.

Hostingler bir çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir; Bulut tabanlı, VPS, VDS, Dedicated sunucu, WordPress hosting, Reseller gibi bir çok ayrı dalda kişiye göre ve ihtiyaca göre ekonomikten artık uç noktalara kadar fiyatlandırması mevcuttur.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021 yazımızın temel yapı taşlarından olan hosting hakkında daha fazla detayı Google üzerinden öğrenebilirsiniz. Dediğim gibi üstünde çok durmadan geçeceğim. Lakin sonrakş makalelerimde ayrıntıları rahatlıkla öğrenebileceksiniz ve bazı püf noktalarına değineceğimi bilmenizi isterim.

Önerdiğim Hosting Firmaları

Özellikle seçmemin hiç bir Kar amacı gütmediğini belirtmek isterim, Yıllarca çalıştığım firmalar var elbet ama daha çok birebir kontak kurabileceğim firmaları seçiyordum son zamanlarda daha kurumsal firmalar ile çalışmayı daha doğru buldum ve bu şekilde düşüncelerime yön verdim.

Araştırmalarım sonucu edindiğim bilgiler İnternet Sitesi Nasıl Açılır? diyen arkadaşların işine yarayacağını düşündüğüm bir kaç firma aşağıdaki gibidir.

Cenuta : Yeni keşfettiğim ve gerek ortalama destek süresi gerekse verdiği özellikle listenin en başına almamdaki sebep oldu.

Veridyen : Özellikle hız konusunda epey iyi olduklarını duydum ve şu an ki çalışmalarımıza ve gelek projemizin alt yapısını kendileri sağlayacak.

Turhost : En az veridyen kadar iyi ama şimdilik desteği gece olmadığı için alım yapamayacağımı düşündüğümden es geçiyorum.

Odeaweb : Yıllardır çalışıyoruz bir gün bile bir sıkıntı yaşamadım kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi sunarım, teknik desteğinin 7/24 olması ayrı bir güzel tabii ki.

Hosting Alımlarını Cenuta üzerinden yapacağım, en azından desteği ile beni mutlu etti.

HOSTİNG ALMAK İÇİN Öncelikle TIKLA

Siteye giriş yaptığınız zaman karşınıza gelen alan aşağıdaki gibi olacaktır, hosting menüsüne tıklayarak WORDRPRESS hosting alanını seçebilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır : Hosing Seçimi
İnternet Sitesi Nasıl Açılır : Hosing Seçimi

Ardından paketler bölümü ve özellikle bölümü sizlere eşlik edecektir. Bu harika bir haber çünkü artık buradaki işlemlerimizi bitirdiğimizde 1 Alan adımız ve 1 Hostingimiz aktif olacak, Ayrıca kredi kartı ödemelerinde Anında aktif bir hosting söz konusu yani beklemeden dosyalarımızı yükleyebileceğiz. Hatta tek tık kurulum ile saniyeler içerisinde aktif olacağını bilmenizi isterim.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır, Hosting paketleri
İnternet Sitesi Nasıl Açılır, Hosting paketleri

Size en uygun paketleri seçerek satın al diyebilirsiniz, Fiyatlar yıla göre indirimli olduğu için 24 aylık indirimler aylık size ne kadara geldiğini baz almışlar, alım yaparken aylık ya da yıllık olarak alımlar yapabilirsiniz. Ben bu yazımda 10 Site barındırmalı olan WordPress L paketi satın aldım ve ek olarak ip hizmeti satın almak istediğim için fiyat +60 TL olarak yansıyor.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır, Hosting paketleri için yapmanız gerekenler uygun bir paket seçmek dilerseniz bir site açıp devam edeceğim ya da hiç bilmiyorum ben S paketini seçeceğim diyebilirsiniz.

Ayrıca eklemek istiyorum, WordPress L ve XL paketlerinde Domaininizi ücretsiz veriyor, Eğer aldıysanız 30 gün içinde domaininiz ücretsiz bir şekilde alabiliyorsunuz.

Ücretsiz domain için baştaki sekmeye istediğiniz ve önceden araştırarak boşta olduğunu bildiğiniz domaininizi yazıyorsunuz ve ücretsiz olduğu için size tahsil ediliyor.

Ücretsiz domain
Ücretsiz domain

Sadece L ve XL paketleri için geçerli olduğunu belirtmek isterim, Eğer domaini isimtescil.net üzerinden zaten satın almışsanız 3.sıradaki alana aldığınız domaini yazıyorsunuz.

domain varsa
domain varsa

Kullan diyerek devam ediyoruz ve az kaldı son adımlarımızı atmaya başlıyoruz. Daha sonra ip isterseniz seçim ekranında ip istiyorum kısmını seçebilirsiniz, aylık ekstra 5 TL gibi bir ücret istemektedirler.

IP : Özellikle sordum ve C-Class ipler kullandıklarını öğrendim ne için önemli derseniz, ipler paylaşımlı olduğundan bi başka site sahibi spam içerik üretiyorsa o ip üzerindeki siteleri etkilediğini söylüyorlar ve bunun doğruluğu kanıtlandığını bir çok yabancı makalede okuduğumu belirtmek isterim, Bu tarz makaleler benide özellikle kendime özel ip eğilimimi arttırdı diyebilirim, yıllardır kendime özel ipler ile işlerimi ve projelerimi sergiliyorum.

Seçim Ekranı
Seçim Ekranı

Daha sonra kendinize göre gereki adımları gerçekleştirip DEVAM ET butonuna tıklayın ve burada sizlere ödemeyi kredi kartı mı yoksa EFT ile mi yapacağınızı soruyor ben kredi kartı kullanıyorum ve sorunsuz olduğunu sizlere belirtmek isterim, güvenli bir şekilde alış veriş yapabilirsiniz ki zaten kurumsal firmalardan.

Hostingimizi aldık ve bilgilerimizi panel üzerinden https://id.cenuta.com adresinden kayıt olduğumuz mail adresi ve şifre ile giriş yaparak hizmetlerim bölümünden detaylara erişebileceğiz. Mail adresinize bütün detayların geldiğinden emin olduktan sonra Cpanel kısımlarına geçebiliriz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? : Özellikle mail adresinize gelen bilgilerde Domain ns yönlendirmesini hangi adrese yapacağınız belirtilmektedir. Domaini firmadan aldıysanız zaten otomatik yönlendirilecektir ya da bir Ticket yni destek bildirimi açarak sorununuzu anlatabilirsiniz.

Domain NS yönlendirme

Domainlerinizin sunucu ilişkinin temelini atmak diyebiliriz. İsimtescil sitesinden aldıysanız Kontrol paneli, Domain yönetimi kısmına giriş yapıyoruz.

Domain NS yönlendirmek
Domain NS yönlendirmek

Sonrasında domaininizin sağ kısmında bulunan “Ayarlar” yani ÇARKlara tıklıyoruz.

Sonrasında NS Ayarları kısmından geldiğiniz alanda Özel müşteri NS ayarları kısmından Yeni ekle diyoruz ve NS bilgilerimizi giriyoruz mail hesabımıza zaten gelmişti.

NS eklemek
NS eklemek

Sonrasında 48 saat içerisinde NS adreslerini yönlendirilecek ve mutlu son, Domain ile Hosting artık birer kardeş.

WORDPRESS Kurulumu (Site kurulumu)

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?
İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

İnternet Sitesi Nasıl Açılır diyen arkadaşlar hala var mı? Devam ediyoruz o zaman, Mail adresinize gelen bilgiler eşliğinde “Kontrol paneli” kısmında verilen bilgileri yine oradaki linke tıkladığınızda açılan TÜRKÇE cpanel sayfasına girdikten sonra sizleri Panel görüntüsü karşılayacaktır. Özellikle tek tık kurulum için Cpaneldeki YAZILIM > WordPress Manager by Hazır yazılım kurucusuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Açılan sayfadan Şimdi kur butonuna tıklayarak hemen kurulumu gerçekleştirebilirsiniz ve kolaylıkla bir kaç dakika içerisinde siteniz hazır hale gelir.

Gerekli yönetim bilgilerinizi girdikten sonra rahatlıkla yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Yine de bu kadar basit bir anlatım olmamalıydı kanısındayım.

Sonuç : İnternet Sitesi Nasıl olmalı?

Bir internet sitesi nasıl olmalı? Özellikle özgünlüğünüzü ve kendinize ait bilgilerinizi diğer internet sitelerinden kopyalamamalı, Bir çok görseller özgünleştirilmeli ve sıkıştırılmalı, Ortalama 300 ile 900 kelime arası içerikler girilmeli Sitenizi oluşturduğunuzda kaçınmanız gereken yegane kural aslında bunlar, Yardımcı eklentiler ve tema seçimleri sizleri olumlu yönde etkileyecektir.

Her ne kadar yıllardır bu işlerin içerisinde olsam bile, kendimi her gün yeni bir bilginin içerisinde buluyorum ve bu bana fazlasıyla mutluluk veriyor. O yüzden sitenizi güncellerken bir çok haber kaynağını takip etmenizi öneriyorum. R10 gibi platformlarda rahatlıkla yeni bilgiler edinebilirsiniz. Ben yabancı kaynakları araştırırken Google’ın kendi bilgilendirmelerini es geçmiyorum, Anlamadığım yerleri çeviriyor öyle okuyorum tavsiyemdir.

Amacımız GOOGLE olduğu için bizlerde Google’ın istediği gibi bir yazar ve site sahibi olmalıyız. Çünkü kazancımızın kapısı direk olarak orası, Zaten bu bölümde bahsettiğim hemen hemen her bir konu sizlere daha detaylandırılmış ve videolu şekilde anlatılacaktır. Özellikle Youtube videoları dikkatinizi çekmesi için kısa ve sade tutmaya çalışacağım.

O yüzden sizlere özellikle “İnternet Kategorisi” bölümünde İnternet Sitesi Nasıl Açılır ile başlayıp, SEO ayarları eklentiler ve önemli eklentiler hakkında yazılar hazırlamanın yanı sıra, Etkili makaleler nasıl yazılır gibi hemen hemen her konuda bilgilerimi sizler ile paylaşmak istiyorum.

Özellikle google ile gelir kapısı oluşturmak ve Evde Ek iş olarak bu işi seçmek isteyen arkadaşlarıma bir nebze bilgi ortağı olmak istiyorum. Bu yazıyı yani İnternet Sitesi Nasıl Açılır‘ı hazırlarken vakit darlığından hemen hemen 2 günümü harcadım ve rahatlıkla söylemeliyim ki epey yordu yine de bi takım ön bilgileri sizler ile paylaştığımı düşünüyorum.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır hakkında takıldığınız ya da benim bilmeden atladığım bir kaç konu varsa sorabilirsiniz, keza gerçekten 2 güne bölündüğü için hatalarımın olduğunu ve atladığım yerlerin varlığını hissediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz