WordPress Kurulum Rehberi

0
31

WordPress Kurulum Rehberi oluşturduğum bu serimde, İnternet sitesi işlerine yeni başlamış kişiler için bir rehber oluşturmak istedim, Zaten daha öncesinden “İnternet Sitesi Nasıl Açılır?” isimli bir makale paylaşmıştım ve bu makalede Domain ve Hosting alımlarını ve üstünden detaylı şekilde geçmediğim wordpress kurulumunu yazmıştım.

WordPress Nedir Nasıl Çalışır?

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir CMS yazılımıdır. WordPress ile kişisel bloglar, kurumsal siteler ve takipçileriniz ile yemeklerinizi paylaşabileceğiniz hemen hemen bir çok konuda siteler açabilirsiniz. Güncelliğini koruyan sürümler, yenilikleri kaçırmayan arama motoru dostu yazılım gibi bir çok artı puanı üzerinden bulunduran sistem alternatifleriyle yıllardır tek tercihim haline geldi.

WordPress ne için kullanılır?

WordPress aklınıza günümüzde aklınıza gelebilecek hemen her şey için kullanılır, Bir haber sitesi, Kişisel blog, CV sitesi kurumsal siteler gibi bir çok alternatif yönleri vardır. Öyle ki BBPress isimli eklentiyle bloğunuza bir Forum eklentisi bile kurabilirsiniz. Bir çok kişinin birinci tercihi olmasındaki sebep, ziyaretçidir Google dostu olduğunu düşündüğümüz ve aslında yılardır farklı sistemlere geçmememdeki en temel kural eklentilerinin ve temalarının bolluğudur.

WordPress İçin Maliyet Nedir?

Aslında maliyetimizin hemen hemen een büyük kısmı Domaindir, Örneğin ilk başlayanlar için lisanslı bir tema yerine ücretsiz tema kullanmalarını öneriyorum. Ben hemen hemen her sitemde lisanslı tema kullanıyorum Sebebi ise bir çok ayarına artık aşina olmamdan kaynaklı olabilir.

Özellikle maliyetler Türk Lirasına göre aşağıdaki gibidir ve Önerdiğim Hosting paketlerine linkler ekledim.

Maliyetler

Domain : En güvendiğim ve 10+ senedir çalıştığım firma “İsimtescil.net” adresidir. 8 Dolar gibi rakamlara domain alabilirsiniz, Özellikle .org gomainleri bazen indirimde olmuyor değil ama .com baz alınarak hazırladım aralarında 1-2 dolar oynama yapabilir. Türk Lirası olarak 80 Lirayı rahatlıkla buluyor.

Hosting : Özellikle en çok tartışılan konulardan bitanesidir; İyisi, kötüsü, hızlısı, yavaşı diye sizi olumlu ya da olumsuz etkileyecek bazı durumlar söz konusudur. Ben yine özellikle “Cenuta” sağlayıcısından wordpress paketlerini tercihen aklınızda bulunmasını isterim.

Önerdiğim Hosting paketi ve Mailiyeti : 12 aylık olarak alırsanız, + %18 KDV ile Toplam 95 TL civarı bir ücret tahsil edilecektir, Hız durumları gayet iyi Özellikle almak isteyen arkadaşlar yorum bölümüne yazarsa %25’e kadar indirim kodu gönderebilirim.

Hosting Almak için : Tıklayın

WordPress Ücretsiz Tema kullanmak istemeyenler için En ideal temaların 59 dolar olduğunu hatırlatmak isterim. Özellikle Türk yapımcıların temasını kullanmak isterseniz, 100-200 TL arası değişen fiyat bandı bulunmaktadır.

Ücretsiz tema ile devam edeceğim ve sizinde yeni başladığınızı düşündüğüm için Domain ve Hosting gideri için toplamda 175,00 Türk Lirası gibi bir gideriniz olacaktır. Dolar kuru üzerinden 3-5 artış olabilir.

WordPress Hosting nedir?

WordPress kurulum
WordPress kurulum

WordPress sürümleri için geliştirilen bir hostingtir. Sıradan hostinglerden pek çok farkı olsa bile, Aynı hosting üzerine farklı CMS panellerde kullanabilirsiniz. Aslında WordPressin aşırı Cpu tüketimi yavaş olması gibi bir çok etmen için özellikli olarak bütün entegrasyonların sadece onun için hazırlanıldığı bir tür hosting çeşitidir.

Alternatif yazılımlar

Alternatif olarak sizlere sunabileceğim bir çok CMS paneller var lakin yine de bir kaçını eleyerek buraya ekliyorum, Okuduğum ve olumlu yorumlar yazılanlar olup da benim kullanmadıklarımda ektedir.

Drupal : Özellikle kurumsal siteler yapmak istediğimizde o yıllarda WordPress henüz gelişmemişken, imdadıma Drupal kışardı ve ne hikmetse özellikle “illegal içerik siteleri” yani yazılımcı/geliştiricisinin haberi olmadan paylaşılan programlar sitesinde gerçekten hep bir adım önde olmuştur, hala öyle bence.

Joomla : Çok deneme fırsatım olmadı ama eski bir internet kullanıcısına gittiğinizde “WordPress, Drupal, Joomla” diyecektir. Geçmişimizde popüler olan bu yazılım şimdilerde pek ilgi görmüyor olabilir, ama bu onun kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Ghost Blog : Sadece amacınız güncelliğini koruyan bir blog sitesi açmak ve birazda bütçeniz varsa, önerdiğim bir diğer CMS yazılımı “Ghost” olacaktır. Aylık 29 dolar bir bütçe ile yazılarınızı sunabildiğiniz en sade ve hızlı şekilde aktarabilir, Yazılımların kusursuzluğu sayesinde Google tarafında ilgi uyandırabilirsiniz.

Tamamen ÜCRETSİZ Blog sitesi Açmak

Ücretsiz bir çok alternatifimiz var, Lakin en iyilerini listelediğim ve kayıt aşamalarını anlattığım bir makale hazırlamak istiyorum. Ücretsiz olarak blog sitelerini açmak için yapmanız gerekenler sadece mail adresinizin olması aslında. Bu yüzden farklı bir şekilde Tamamen ücretsiz nasıl blog sitesi açabilirsiniz anlatacağım. Bazı sıkıntıları ve kısıtlı kullanımları olsa bile başlangıç için ideal diyebilirim.

Yazımızı okuyabilirsiniz : TIKLAYIN

Ücretsiz blogların avantajları

Eğer kaliteli ve yılların eskitemediği bir platform seçerseniz, Büyük ihtimal hem reklamsız hem de tamamen ücretsiz kullanabileceksiniz. Şahsen Blogspot üzerinde açtığım blog sitelerim 2008 yılından beri duruyor ve bu beni mutlu etti.

Bir diğer Avantajı ise öyle anlık 1000 kişinin girdiği zaman yavaşlama, kasma ya da kapatılma gibi bir durumu kesinlikle olmayacak.

Ücretsiz Blogların Dezavantajları

Ücretsiz oldukları için bazı bölümlere kısıtlı erişim, Örneğin FTP vesaire dizinleri yok ve kendinize ait bir dosyalama sistemi olmamaktadır.

WordPress Kurulumu

İnternet Sitesi Nasıl Açılır? 2021

Öncelikle “İnternet Sitesi Nasıl Açılır” yazımızda sizlere detayları anlattık oradan ön bilgileri edinebilirsiniz.

WordPress Kurulumu aslında çok basit bir kaç adım ile gerçekleştirebileceğiniz bir kurulumdur. Eskiden fazlasıyla yorarken şimdi adımları doğru yaptığınız zaman sadece bir kaç dakikanızı alıyor. Her şey neredeyse tamam, Hosting ve Domain işleriniz tamamsa şimdi sırada kurulum adımlarına geçmemiz kaldı.

Adım 1: FTP bilgilerimiz ile “Filezilla” programınızı indirin ve giriş sağlayın. Sunucunuzun size ilettiği FTP bilgileri ile “Filezilla” üzerinden gerekli yerleri doldurun.

Ftp Giriş
Ftp Giriş
  • Sunucu : Size verilen bilgiler içerisinde giriş yapmanız gereken isim ya da ip türevleri olarak olabilir.
  • Kullanıcı adı : FTP girişi ve Cpnel için kullanılan kullanıcı adıdır.
  • Parola : Sunucunuzun sizin için oluşturduğu, şifredir.
  • Kapı Numarası : Porttur, ve bazen girmeniz gerekmeyebilir. Lakin yinede sunucu bilgileriniz arasında PORT varsa buraya ekleyebilirsiniz.

FTP’ye Dosyaları Yükleme

Bunun için detaylı ayrı bir makale gelecek yinede burada anlatacağım o makale içerisinde işleyiş ve program kullanımı gibi detaylar olacak şimdilik burada vereceğim bilgiler sizi ilerleyen zamanlarda kurtaracaktır.

Ftp’ye giriş yaptıktan sonra önünüze bir klasör dizini çıkatacaktır. Burada bizim sitemizin ana dizini “Puclic HTML” klasörüdür.

Public HTML
Public HTML

Bu klasör içine giriş yaparak, WordPress dosyalarımızı atmamız gerekmektedir. WordPressi direk olarak “tr.wordpress.org” adresinden indirebilirsiniz, Sürüm bilgisi klasör adı olan klasörün içerisindeki dosyaları atacağız.

Öncelikle WordPress indirmek için TIKLAYIN

Wordpress indir
WordPress indir

Resimdeki “WordPress 5.5.1 indir” butonuna tıklayın ve indirme işlemi gerçekleşecektir. İndirilen dosya içerisine girmek için “7Zip ya da WinRar” programlarının bilgisayarınızda bulunması gerekiyor.

İndirildiyse ve gerekli açma (Zip) programları bulunuyorsa inen dosyaya çift tıklayarak giriş yapalım ve Zipin içindeki WordPress Klasörüne giriş yapalım, Seçeceğimiz ve FTP dizinine göndereceğimiz Dosyalar aşağıdaki gibidir.

WordPress Dosyaları
WordPress Dosyaları FTP dizinine atılacak dosyalardır. Bu dosyalara ayrı bir klasör ile ekleme yapabilirsiniz Örneğin; Blog klasörüne bu dosyaları FTP ana dizininize atarsanız “www.domain.com/blog” adresinde siteniz yayımlanır.

Bütün Dosyaları şeçip, FTP > Public_html klasörüne sürekle bırak mantığı ile yüklemeyi başlatabilirsiniz. WordPress Kurulum aşaması devam ediyor, Şimdi Sırada “Mysql database” oluşturmamız gerekiyor.

WordPress için Veritabanı oluşturma

WordPress Kurulum esnasında sitemizi database ile bağlamak adına bazı adımlar gerekmektedir. Birinci etkin kural olan database bağlantısı yazdığınız yazıların belli bir şema üzerinde data kurulumunda yer edinmesini sağlayacaktır. Sitenizi yedeklediğinizde bu verileri ayrıca yedeklemeyi unutmayın.

Cpanel servis sağlayıcınızdan eriştiğiniz bilgiler ile giriş yapabileceğiniz bir panel türüdür, sitenizin arka plandaki bütün işlerinizi buradan yapacaksınız. Özellikle hosting aldığınız için bu tarz eylemleri Cpanel üzerinden yapabiliriz.

Aşamaları arka arkaya ekledim, 1.resim 2.resim gibi isimler verdim ona göre sizlerde takip ederek yapabilirsiniz.

WordPress kurulum veritabanı ayarlama
WordPress kurulum veritabanı ayarlama

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra zaten oluşturmuş olduğunuz veritabanı elimizde olacak, “Veri tamına eklediğiniz bilgileri mutlaka not alın ya da unutmayın.”

WordPress kurulumu son adımlar

Şimdiyse sıra WordPress Kurumu kısmına yani son bir kaç adıma geçiyoruz. Baştan sonra yaptıklarımızı kısaca özetliyoruz.

  1. Domainimizi ve Hostingimizi ayarladığımızı varsayıyoruz.
  2. Ftp ana dizinine dosyalarımızı attık.
  3. Mysql veritabanımızı ayarladık.
  4. Şimdiyse yayınımızı ve WordPressimizi hayata geçirme vakti geldi.

www.sitemiz.com şeklinde açalım, Açılan sayfada “HAYDİ BAŞLAYALIM” butonuna tıklayalım.

Mysql ayarlarken veri tabanı ismi ve kullanıcı adını girelim şifremizi girdikten sonra değiştireceğimiz pek bir şey kalmıyor, Sonrasında yönetim bilgilerimizi ekleyelim ve sonlandıralım sitemiz aktif olacaktır.

Videolu eğitim kısa süre içerisinde geleceği için son adımları kolaylığından ötürü resimlemedim o yüzden video çektiğim zaman buradan direk olarak Kurulum esnasında yapılması gerekenleri detaylandırmış olacağım.

Video gelene kadar, olurda etkileşimde bulunursanız soru sormaktan çekinmeyin 🙂 Bu yazımızda sizlere WordPress kurulumu hakkında bilgiler verdim. Henüz işin başındayız ve daha nice konularla birlikte olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz